araçlarımız için doğru bilinen yanlışlar

Bloğumuzun bu yazısında biraz şaşırtıp bilginin peşinden inatla koşturmak istedim ki, bilginin kulaktan dolma hayatımıza sokulacak kadar basit olmadığını görelim.
1. Turbo motorlara normal motor yağ filtresi kullanılır;
Turbo motorlarda kullanılan yağ filtre elemanlarının özellikleri ve kapasiteleri normal emişli motorlardan daha üstündür.
Bu göz ardı edilirse ve normal emişli motorların yağ filtreleri kullanılırsa motorun sürtünmelerden doğan aşınmaları engelleyen yağı motor yüzeyine gerektiği kadar ulaşamaz, bununla beraber motora istenmeyen partikül ve parçacıklar ulaşarak motorun ömrünün tamamlanmasına neden olacaktır.

2. Hava filtreleri basınçlı hava ile temizlenirse daha verimli olur;
Basınçlı hava ile temizlenen hava filtrelerinin partikülleri tutma görevi üstlenen gözenekler basınçlı havanın etkisiyle büyüme ve genişleme meydana gelir.
Bu durum beraberinde piston ve motorlara büyük parça ve partiküllerin kaçmasına sebep verir ki istemediğimiz o büyük zararları hem aracımıza hem de cebimize verir.
Filtreleri temizlemek yerine yenisi almak en mantıklı yol olacaktır.

3. Fren, hidrolik ve direksiyon yağlarını değiştirmeye gerek yoktur;
Hidrolik yağlarda havada bulunan nemden dolayı su birikimi olduğu için hidrolik yağ zamanla görevini üstlenemez ve özelliklerini kaybeder frenlemeyi de tehlikeye atar;
Bu neden ile her 40.000 km de yağ değişimi tanınan, güvenilir ve kaliteli yağlarla yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın