aracınız marta hazır mı?

Kış ayının sert koşullarının azaldığı ilk bahara hazırlık yaptığımız bu aylarda kendimizi ilkbahar ve yaza hazırlarız.

Şüphesiz spor salonları ve avmler kendilerini yenileyen insanlarla dolu, araçlarımızda tıpkı bizim gibi kışı geride bırakıp ilkbahar ve yaz için yenilenmek ister bunu gözden kaçırmak haksızlık olur;
Son zamanlarda aracınız yakıt tüketimini arttırdıysa ve yokuş yukarı çıkışlarda zorlanıyorsa kendiside bakım zamanının geldiğini söylüyordur, bunun için ilk kontrollerde hava, yağ ve yakıt filtreleri gözden geçirilmelidir.
Bu parça sürekli olarak karşılaşacağınız bitki, polen ve böcek kalıntıları ile çok çabuk dolar. Dolan hava filtresinin tıkanan gözenekleri, havanın akışını engelleyip debi akışını azalttır.
Motorun çalışması için gerekli karışımda da düzensizleşme olur düzensiz karışımla çalışan motorda yanma verimi düşerken,yetersiz hava karışımı oluşan zengin karışımla birlikte yakıt tüketiminde yüzde 10 hatta yüzde 20 ye varan artış olur. Aynı zamanda düzensiz hava ve yakıt karışımı, silindirlerdeki karbon birikimini artırırken yanma odalarına giden tortu motorun aşınmasına neden olur.

Bu nedenle hem motorun düzenli çalışması hem de yakıt tüketimini azaltmak için bakımlarının yapılması gerekir. İlkbahar ve Sonbaharda hava filtresine normalden daha fazla önem göstermek faydalıdır images

Bir Cevap Yazın